Betopan Tarihçesi
Betopan Tarihçesi

Betopan Tarihçesi  ?

Bilkent Holding çatısı altında faaliyet gösteren TEPE BETOPAN YAPI MALZEMELERİ SAN. TİC. A.Ş., 1984 yılında Türkiye’nin ilk çimentolu yonga levha fabrikasını Bilkent, Ankara’da kurarak, Betopan®  tescilli markası ile üretime başlamıştır.

1999 yılında modern teknoloji sistemleri kullanılarak revize edilen fabrikanın yıllık kapasitesi 60.000 m3’e yükseltilmesinin ardından, 2001 yılında Arhavi’de kurulu diğer Çimentolu Yonga Levha fabrikasını satın alınarak şirket Türkiye’nin tek, dünyanın sayılı üreticilerinden biri konumuna gelmiştir.

Şirket bünyesinde sürdürülen ar-ge çalışmaları ile; 2001 yılında, doğal mineral katkılı özel karışımla kaplı, bağıl nem hareketi çok düşük, yüksek dayanımlı betopanplus® üretilmeye başlandı.

“Ahşap Dokulu yalıpan®” ve “Taş Dokulu taşonit® ” ürünlerinin piyasaya sürülmesini takiben, dış cephe levhaları ve giydirme sisteminin gördüğü ilgi ve büyüyen talep üzerine 2011 yılı ortalarında monolin®, frapan® ve fugalin® ve 2012 yılı başında tuğlapan® ve tuğpan® markalı yeni yüzey dokulu ürünlerle, ürün yelpazesini genişletmiştir.
 
2014 yılında Ankara, ASO 2.OSB’de, yılda 50.000m3 kapasite ile Tepepan markasını verdiği doğa dostu, yeni nesil  Fibercement üretimine başlayan Tepe Betopan A.Ş., 5 kıtada, 40’dan fazla ülkeye ihracat yapan,  hem çimentolu yonga levha, hem de Fibercement levha üretebilen dünya da ki tek üretici konumundadır.

Bir önceki yazımız olan Betopan Kalınlıkları başlıklı makalemizde levha kalınlıklarını, Taşonit Kaplama Nedir ? makalemizde ise severek kullandığımız taşonit levhaları, Desenli Betopan Fiyatları makalemide ise dış cephe kaplama sistemlerinde kullandığımız desenli betopan fiyatları hakkında bilgi vermektedir.

Betopan Üretimi  https://www.youtube.com/watch?v=KenvCkPWCII